Gyomvadász drón készült Dániában

Mezőgazdasági célokra is használható drónt készített egy egyetemi kutatócsoport. A kamerával felszerelt jármű a mezők fölött röpködve, nagy magasságból is kiszúrhatja a gyomot a növényzet között. A robotrepülőgépre ugyanis kamerát szereltek, ami a zöldterület színárnyalatait figyelve észreveszi az eltérő színű gazokat. Miután a gép észleli a gyomos területet, eltárolja a koordinátaadatait. Az eljárás lényege, hogy így optimalizálható vele a gyomirtás: így nem kell az egész termőterületet bepermetezni, csak a kritikus részeket.

A dróntervezéssel foglalkozó ASETA-projekten a dán Aalborg Egyetem kutatócsoportja dolgozott, a csoportot Anders La Cour-Harbo vezette. A repülőgépre szerelt kamerát úgy hangolták, hogy a fényvisszaverődés alapján elkülöníthesse a zöldterület gyomos részeit. A bogáncs például jól látható a felvétele, mivel az jobban elnyeli a sárga fényt, mint a mezőn termő cukorrépa.

A színárnyalatok adatait a vezérlőrendszer ezután továbbítja egy központi számítógépnek, ahol ezekkel frissítik a mezőről készült adatbázist, majd utasítja a földi egységet, hogy ellenőrizze a területet, és vizsgálja meg, szükséges-e a permetezés. Az egész folyamat automatizált, a felhasználónak csak a megfigyelésre szánt terület koordinátáit kell megadni. Ahogy a videóban is látható, a drón tesztelése Dániában már megkezdődött.

La Cour-Harbo és munkatársai azonban ennyivel nem érik be: további szenzorokat is szerelnének a gépre, amivel a termőterület más jellemzőit is megfigyelhetnék. A megfelelő eszközökkel a talaj tápnayagszintje, a növények növekedési stádiuma és az esetleges fertőzésveszély. Az egyetlen problémát az jelentheti, hogy a rendszer kezelése még így is bonyolult lehet a célcsoportnak, vagyis a farmereknek. A tervezők ezért azt ígérik, hogy a későbbi verziók már jóval egyszerűbben kezelhetők lesznek.

A cikk forrása: http://index.hu/tech/2013/07/05/gyomvadasz_dron_keszult_daniaban/

Ha tetszett, kérlek oszd meg, hogy máshoz is eljusson ...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest